Jak rozwiązać problem elektrycznych hulajnóg w mieście?

Elektryczne hulajnogi, szczególnie współdzielone, generują w przestrzeni miejskiej wiele problemów. Podstawowe kwestie to:

  • bezpieczeństwo (zwłaszcza pieszych),
  • parkowanie i wpływ na przestrzeń miejską,
  • ekologia,
  • kwestie zdrowotne i konkurencja dla transportu pieszego, rowerowego oraz zbiorowego.

Szerzej o wyzwaniach związanych z modą na używanie elektrycznych hulajnóg w mieście pisałam tutaj. Co jednak można zrobić, żeby tych problemów uniknąć lub zminimalizować negatywne skutki szybko rozwijającego się trendu?

Elektryczne hulajnogi – regulacje

Kluczową sprawą jest wprowadzenie odpowiednich regulacji. Wiele niebezpieczeństw związanych z używaniem elektrycznych hulajnóg w mieście wynika z tego, że po prostu nie ma w tej kwestii żadnych jednoznacznych ram prawnych. Kilka miast (polskich i zagranicznych) podjęło próby uregulowania problemu hulajnóg przez wprowadzenie miejscowych zakazów w ich poruszaniu, obowiązkowych kasków, ograniczeń wiekowych, a nawet całkiem zakazując ich ruchu. Zdecydowanie brakuje jednak spójnego podejścia i ogólnokrajowych ram regulujących sposób korzystania z elektrycznej hulajnogi.

Należy przede wszystkim ustalić, że elektryczna hulajnoga nie jest pieszym. Kolejną kwestią wymagającą uregulowania jest poruszanie się tych pojazdów po chodniku, ulicy i ścieżce rowerowej. Powinien zostać wprowadzony zakaz poruszania się elektryczną hulajnogą pod wpływem alkoholu czy w kilka osób jednocześnie. Muszą zostać wyznaczone albo chociaż opisane miejsca, w których hulajnogi można bezpiecznie zostawiać i wprowadzone strefy wolne od hulajnóg – np. reprezentacyjne deptaki, po których porusza się wielu pieszych czy place zabaw.

To nie są duże i trudne projekty. Ich wprowadzenie nie wymaga dużych nakładów – potrzeba jedynie woli spójnego i rozsądnego podejścia do tematu elektrycznych hulajnóg w mieście.

Edukacja użytkowników elektrycznych hulajnóg

Temat zdecydowanie ważny – akcje edukacyjne są bardzo potrzebne. Należy jednak pamiętać, że nie możemy całej odpowiedzialności zrzucić na użytkowników. To władze i firmy czerpiące zyski z hulajnóg są odpowiedzialne za zapewnienie bezpiecznego sposobu korzystania z nich. Oczywiście popieram wszystkie akcje, które mają na celu budowanie świadomości mieszkańców. Nie chodzi jednak w wzbudzanie poczucia winy, a zapewnienie niezbędnej wiedzy do bezpiecznego korzystania z urządzenia.

Elektryczne hulajnogi – kwestie ekologiczne

W tym miejscu nie ma niestety prostej odpowiedzi. Jak wspominałam w poprzednim artykule – żywotność wynajmowanej elektrycznej hulajnogi w mieście jest bardzo krótka. Producenci pracują nad stworzeniem bardziej odpornych modeli, ale są one jednocześnie droższe w prodkucji. Rentowność współdzielonych hulajnóg jest bardzo wątpliwa już przy obecnych kosztach zakupu sprzętu i cenach wynajmu. Trudno więc orzec czy takie rozwiązanie przyniesie spodziewane rezultaty.

Nie ma natomiast żadnych wątpliwości, że spacer jest bardziej przyjazny dla środowiska i zdrowszy dla użytkownika niż jazda elektryczną hulajnogą.

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Więcej o elektrycznych hulajnogach:

2 myśli na temat “Jak rozwiązać problem elektrycznych hulajnóg w mieście?

  1. Zgadzam się. Hulajnoga elektryczna to nie pieszy. Sama poruszam się hulajnogą elektryczną do pracy i z pracy, ale zawsze przestrzegam zasad bezpieczeństwa. Te zasady są często łamane. Co do kasku, to sama nie noszę i nie sądzę, że społeczeństwo by się do tego zastosowało.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s